jpavlovski

About jpavlovski

This author has not yet filled in any details.
So far jpavlovski has created 12 entries.

Рецензии на филмот До Балчак

После успешната премиера на новиот Македонски игран филм “До Балчак“ на режисерот Столе Попов во Скопје, рецензиите во печатот во врска со самото дело како филм многу позитивни. Овде ви пренесуваме неколку статии објавени непосредно после самата премиера.

19.10.2014 (кликни тука за оргиналниот текст)
Најбурни аплаузи за Дац, Инти, Тони, Сашко, Мартин, Искра
По завршувањето на филмот, […]

November 2nd, 2014|Печат|
 • Интри Шрај интервју
  Permalink Интри Шрај интервјуGallery

  Интревју со глумицата Инти Шрај од филмот „ДО БАЛЧАК“

Интревју со глумицата Инти Шрај од филмот „ДО БАЛЧАК“

Инти Шрај е словенечката глумица, која е актуелна во нашата јавност по главната женска улога Тереза во најновиот филм на Столе Попов “До балчак”. Шрај е млада, непосредна, насмеана девојка, пола Французинка, по мајка, која сепак, одлучила да живее во Љубљана каде што завршила две академии, за глума и за ликовни уметности. Најмногу од […]

November 1st, 2014|интервју|
 • intrvju stole popov za Nova Makedonija
  Permalink intrvju stole popov za Nova MakedonijaGallery

  Останува и секогаш се памети само филмот

Останува и секогаш се памети само филмот

Столе Попов е еден од најмаркантните македонски режисери, чии филмови обележаа цели генерации филмофили. Неговите остварувања, по правило, стекнуваат страсни приврзаници, или огорчени дури и идеолошки противници. Приказната се повторува и со неговиот најнов филм „До балчак“, кој уште на премиерата на фестивалот „Браќа Манаки“ крена голема прашина.
Во неговата богата филмографија влегуваат: „Црвениот коњ“(1980 […]

November 1st, 2014|интервју|

Конференција на режисери во Лесковац

Лесковац – На третата конференција на филмските режисери од просторите на бивша Југославија, која се одржа во

Лесковац во оквир на седмиот интернационален фестивал на режијата “Лајф“, доминираше идејата покрената минатата година за формирање на регионален фонд од кој би се финансирала дистрибуцијата на филмовите. Иако идејата безрезервно ја подржаа сите режисери од сите бивши […]

 • премиера До Балчак, Столе Попов
  Permalink премиера До Балчак, Столе ПоповGallery

  До Балчак Македонски Кандидат за Оскар

До Балчак Македонски Кандидат за Оскар

Комисијата во состав: Роберт Насков (продуцент) – претседател на комисијата, Вардан Тозија (режисер), Горан Игњатовски (мејкап-артист), Иван Бартлинг (сценограф), Димитар Попов (кинематографер) – членови, со мнозинство гласови одлучи филмот „До балчак“ во режија на Столе Попов да ја претставува Македонија во трката за Оскар од неанглиско говорно подрачје.

16.09.2014 (кликни тука за оргиналниот текст)
“Филмот До […]

September 25th, 2014|Печат|
 • филмот До Балчак и печатот
  Permalink филмот До Балчак и печатотGallery

  Одзив во печатот после премиерата на филмот До Балчак

Одзив во печатот после премиерата на филмот До Балчак

После успешната премиера на новиот Македонски игран филм “До Балчак“ на режисерот Столе Попов на филмскиот фестивал “Манаки“ во Битола, одзивот во печатот во врска со самото дело како филм беше позитивен. Овде ви пренесуваме неколку статии објавени непосредно после самата премиера.

16.09.2014 (кликни тука за оргиналниот текст)
“Бурна атмосфера за филмот на Столе Попов
Одлична продукција, […]

September 23rd, 2014|Печат|

Интервју за ФОРУМ

ЗАТИШЈЕ ПРЕД БУРА
(лош режисер не може да направи добар филм и со неброени пари)
Повеќето од колегите новинари, интервјуто со Столе Попов би го најавиле и би го сметале за ексклузивно, со оглед на неговата десетгодишна филмска и медиумска апстиненција. Нам намерата, пак, ни беше, на овој разговор да му дадеме инклузивна, вклучувачка димензија, со […]

Интервју за магазинот БЛИЦ

Интервјуто на Столе Попов за Магазинот “БЛИЦ“ со Милица Чуле од 26/3 2013 година
1. O čemu se radi u vašem novom filmskom ostvarenju “Do balčak”? Šta sve za vas znači “Do balčaka”?
“Do balčak” je filmska drama na fonu istorijskih zbivanja sa početka 20 veka, bez konkretnih istoriskih ličnosti I događaja, lišena bilo kakvih ideologiziranja […]

February 25th, 2014|интервју|

Интервју за Дневник

Ви го пренесуваме интервјуто со режисерот Столе Попов за дневниот весник “ Дневник “ од 2010 година. Интервјуто го правеше новинарката Лиљана Дaмовска

“Приказна од дивиот исток“ е приказна за Македонија, мала но фасцинантно убава земја во срцето на Балкан. Петстотини години под турско ропство. Деиствието се случува во првата декада на 20 век, поточно […]

February 25th, 2014|интервју|
 • digitaly_remastered_stole_popov
  Permalink Gallery

  Дигитално издание на филмовите на Столе Попов

Дигитално издание на филмовите на Столе Попов

На Меѓународниот ден за заштита на аудиовизуелното наследство, 27 октомври, Кинотеката на Македонија  ја промовира ДВД едицијата со седум дигитално реставрирани  четири долгометражни играни и три документарни филмoви на нашиот реномиран и во светски рамки афирмиран режисер, Столе Попов проследен со соодветно ДВД-издание.

Дигиталната реставрација на филмскиот опус  на режисерот кој оставил длабоки траги за […]

February 25th, 2014|Творештво|